Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » 2016’DA SEYAHAT AZALDI HARCAMA ARTTI

2016’DA SEYAHAT AZALDI HARCAMA ARTTI

Sosyal Medyada Paylaş:

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2016 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 artarak 3 milyar 968 milyon 113 bin TL oldu. Aynı dönemde seyahat sayısı ise yüzde 5,3 düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı dördüncü çeyrek (Ekim-Aralık) ve yıllık hanehalkı yurtiçi turizm istatistiklerini açıkladı. Dünya’da yer alan habere göre, yurt içinde ikamet eden 8 milyon 467 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 azalarak 10 milyon 688 bin seyahat olarak gerçekleşti.

Yıllık olarak değerlendirildiğinde, toplam seyahat sayısı bir önceki yıla göre yüzde 3,9 azalarak 68 milyon 450 bin olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 74 milyon 786 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 7 gece, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 371 TL oldu.

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2016 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 artarak 3 milyar 968 milyon 113 bin TL olarak gerçekleşti. Bu yılda, yurt içindeki seyahatlerde yapılan toplam seyahat harcamaları geçen yıla göre yüzde 14,8 artarak 28 milyar 33 milyon 83 bin TL oldu. Seyahat harcamaları, kişisel veya paket tur harcamaları olarak yapıldı. Bu harcamaların yüzde 95,9’unu 3 milyar 807 milyon 2 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 4,1’ini ise 161 milyon 111 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu.

Yıllık olarak değerlendirildiğinde yurt içi turizm harcamasının yüzde 91,1’ini 25 milyar 542 milyon 766 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 8,9’unu ise 2 milyar 490 milyon 316 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu.

‘Yakınları ziyaret’ birinci sırada

Yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler yüzde 72,2 ile ilk sırada yer aldı. Seyahate çıkış sebeplerinde ikinci sırada yüzde 9,1 ile ‘sağlık’, üçüncü sırada ise yüzde 8,1 ile ‘gezi, eğlence, tatil’ yer aldı. Seyahate çıkış amaçları yıllık olarak değerlendirildiğinde ise, yüzde 65,9 ile ‘yakınları ziyaret’ birinci sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 21,5 ile ‘gezi, eğlence, tatil’, üçüncü sırada ise yüzde 6,3 ile ‘sağlık’ amacıyla yapılan seyahatler yer aldı.

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 50 milyon 491 bin geceleme sayısı ile en çok ‘arkadaş, akraba evinde’ kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 12 milyon 837 bin geceleme ile ‘kendi evi’ yer alırken, ‘otel’ 3 milyon 501 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Konaklama türleri yıllık olarak değerlendirildiğinde, seyahate çıkanlar 413 milyon 925 bin geceleme sayısı ile en çok ‘arkadaş, akraba evinde’ kaldı. İkinci sırada 107 milyon 831 bin geceleme ile ‘kendi evi’ yer alırken, ‘otel’ 40 milyon 910 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir