Anasayfa » Güncel Haberler » TURİZMDE CARİ AÇIĞI KAPATMADA DESTEK AMA SEKTÖRDE TABLO ÇOK KARIŞIK

TURİZMDE CARİ AÇIĞI KAPATMADA DESTEK AMA SEKTÖRDE TABLO ÇOK KARIŞIK

Sosyal Medyada Paylaş:

Turist sayısı artıyor ama… diyen milliyet yazarı Servet Yıldırım,  cari açığı kapatma da destekleyici olan turizm gelirleri nin düşmesiyle   “Pek çok tesis fiyat kırmaya başladı. Aman dikkat edelim, ucuz turizm ülkesi olmayalım. Sonra bu durumu düzeltmek zor olur” diye uyardı. 

– Turizmde ise tablo karışık. 2016’da gerileyen turist sayısı bu yıl Rusya ve çevre ülkelerden gelenlerin etkisiyle ciddi şekilde artıyor ama gelire yansıması güçlü değil. Bunun birkaç nedeni var.

1) Krizde Türk işletmeciler oda fiyatlarını ciddi şekilde aşağı çektiler. Doluluklar iyi olsa da eski paralar kazanılmıyor. Ağustos sonu itibarıyla ortalama oda fiyatları 2016’nın yüzde 15 altında kalmış. Türkiye bu yılın ilk yarısında oda gelirlerinde en büyük kaybı yaşayan ülke olmuş. 2016’nın ilk yarısında krizin en yoğun hissedildiği dönemde, sektörün duayenleri, “Pek çok tesis fiyat kırmaya başladı. Aman dikkat edelim, ucuz turizm ülkesi olmayalım. Sonra bu durumu düzeltmek zor olur” diye uyardı. Acaba korkulan oluyor mu?

2) Gelen turist sayısı artıyor ama Avrupa’dan gelen turistlerde hâlâ sorun var. İstikrarlı ve yüksek harcama eğilimine sahip olan Avrupalıları özlemeye başladık. Turist başına yapılan harcamalarda ciddi gerileme var.

3) Türkiye’den turizm amacıyla dışarıya gidişlerde duraklama var. Kurdaki artışın etkisiyle seyahat giderlerimiz azalıyor, bu da net turizm gelirini yükseltiyor.

– Cari işlemler açığının finansmanı tarafında ise yeni bir şey yok. Yüksek faizin ve dolar bazında ucuz kalmış hisselerin yarattığı cazibeyle portföy yatırımı niteliğindeki girişler devam ediyor. Gelişmekte olan piyasalara karşı ilginin yüksek olmasından payımızı alıyoruz. Sağ olsun, dört büyük merkez bankasının dördü de 2008 krizinin ardından piyasalara saçtıkları trilyonlarca doları geri çekmekte oldukça ihtiyatlı ve yavaş davranıyor.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ

İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR

Sosyal Medyada Paylaş:TÜRKİYE’NİN İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR – Türkiye Büyük Millet Meclisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir