Anasayfa » HABER » Acenta / Tur Operatörü » TUI İLK YARIDA CİROSUNU YÜKSELTTİ

TUI İLK YARIDA CİROSUNU YÜKSELTTİ

Sosyal Medyada Paylaş:
TUI Group’un 2016/2017 mali yılının ilk yarısına ilişkin rakamları açıklandı.
Avrupa seyahat pazarını en büyük grubu TUI Group, 2016/2017 mali yılının ilk yarısına ilişkin mali bilançosunu açıkladı.
Yapılan açıklamaya göre grubun cirosu bu dönemde yüzde 8,2 artarak 6,69 milyar avro oldu. Döviz kurlarındaki dalgalanmaların da etkisi ile cirodaki net artış yüzde 3,3 olarak gerçekleşti.
Grubun operasyon kârı ise aynı dönemde yüzde 6,38 oranında arttı. Bu sonuçla grup zarar hanesini 193,3 milyon avroya çekmeyi başardı. Kur etkisi sonrasındaki hesaplamaya göre operasyon geliri yüzde 3,8’lik artış kaydetti. Bu sonuçla zarar hanesi 214,4 milyon avro olarak açıklandı.
TUI Group’un otelcilik ve kruvaziyer kollarında ise önemli artışlar yakaladığı görüldü. Grubun otelcilik faaliyetlerinden elde ettiği operasyon geliri ilk yarıda yüzde 27,9 artarak 122,8 milyon avro oldu. Kruvaziyerde de yüzde 52,1’lik artışla 75 milyon avro operasyon geliri elde edildi.
TUI’nin 2017 yaz sezonu satışlarından elde edilen cironun ise yüzde 8’lik artışla geçen yılın üzerinde seyrettiği açıklandı. Yaz sezonu için yolcu sayısında da yüzde 4’lük artış olduğu bildirildi.
Özellikle geçtiğimiz dönemlerde sorun yaşanan TUI Almanya’da yaz cirosundaki yaklaşık yüzde 7’lik artış dikkat çekti. Almanya’da özellikle Yunanistan ve İspanya’daki büyük talep artışının Türkiye, Mısır gibi sorunlu bölgelerdeki kayıpları telafi ettiği belirtiliyor. Büyük Britanya ve Kuzey Avrupa ülkelerindeki yaz satışlarının da yüzde 8 artıda olduğu kaydedildi.
TUI’nin 2017 yaz sezonu kapasitesinin yüzde 62’sinin şimdiden satıldığı ifade edildi.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TÜROB’TAN SEÇİME DAİR AÇIKLAMA: “EKONOMİDE YENİ BİR ATILIM DÖNEMİ BEKLİYORUZ”

Sosyal Medyada Paylaş:Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir