Anasayfa » Güncel Haberler » KONTRATLARDA YETKİLİ MAHKEME SORUNU

KONTRATLARDA YETKİLİ MAHKEME SORUNU

Sosyal Medyada Paylaş:
GETOB Başkan Yardımcısı İsmail Yıldız, kontratlarda anlaşmazlık halinde yetkili mahkemenin İngiltere yerine Türkiye olmasını otelcinin kabotajı olarak gördüklerini söyledi
 Özellikle İngiliz pazarında, başta son dönemde  yaygınlaşan ‘Bedavacı’ turistlere karşı yargıda alınacak önlemler ve reklamasyon ile ilgili anlaşmazlıklarda hangi ülke mahkemelerinin yetkili olacağı konusunda tartışma başladı.
Otelciler ‘Bedevacı’ turistlerin açtığı haksız reklamasyon davaları nedeniyle hergün aertan oranda tazminat ödemek zorunda kalıyor.
Bunun nedeni de konuyla ilgili açılan davalarda kontratlarda yetkili mahkeme olarak İngiltere’nin gösterilmesiydi.
Marmaris otelcileri ısrarlı ve toplu hareket ediyor
Bunun üzerine Marmaris’teki otelciler, kontrata yetkili mahkeme olarak Türkiye’yi konulması konusunda birlikte hareket etme kararı aldı.
2018 yılı için kontratların imzalanmayı başladığı bu günlerde İngiliz tur operatörleri otelcilerin bu talebine itiraz ediyor.
“Otelcilerin kabotajı”
Kısa adı GETOB olan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı ve Turunç Oteller Grubu’nun CEO’su İsmail Yıldız, otelcinin bu konuyu kabotaj olarak gördüklerini söyledi.
Yıldız konuyla ilgili bilgi verirken şunları söyledi:
“Benim kendi ülkemin ceza kanunlarına göre hareket edebilmeliyim. Ya da misafir burada sorunlarını rehber eşliğinde belgelemeli. Ülkeye döndükten sonraki her türlü mahkemeye karşıyım. Ben ’bu şekilde devam ederseniz, bu şartlarda çalışmak istemiyorum’ dedim. Ticari olarak da kaygıya düşeceğiz.
“Yeter artık”
Yeter artık. Sizlerin dayatmalarıyla değil. Kontratların altına Türkiye mahkemeleri yetkilidir ya da burada çözülecektir diyerek bir iyileştirme yapmazsanız biz grup olarak İngiltere’de her şey dahil otellerin hiçbirine sizleri almama kararı aldık dedik. Kendileri hiç beklemiyorlardı. Çünkü 2018 yılında çok ciddi artış bekliyorlar. Kapasite arttırıyorlar” dedi.
Talep yükseliyor, kabul etmek zorunda kalacaklar
Yıldız, gelecek yıl İngiliz pazarında bu yıla göre yüzde yüz artış yaşandığını belirterek otelcilere seslendi: “2015’i yakalayabileceklerini düşünüyorlar. Yüzde 30’lar 40’lar telaffuz ediliyor. Koltuk sayısı fazla. İspanya’da çok büyük sorunlar yaşıyorlar. Çok tartışılıyor şu an. Benim yapmak istediğim onlara da örnek olur. Her şey dahilde İngiliz istemiyoruz diyerek kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. 2018’de 2017’ye karşı yüzde yüz İngiliz sayısı artış olacağını düşünüyorum.”
Reklamasyon gelir kapısI haline getirildi
İsmail Yıldız, bazı tur operatörlerinin de reklamasyon konusundan haksız kazanç sağlama yoluna gittiğini söyledi.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir