Anasayfa » HABER » Acenta / Tur Operatörü » AVRUPA’DAN GELEN TURİST SAYISI ARTMAZSA RUS PAZARI TURİZMDEKİ AÇIĞI KAPATAMAZ

AVRUPA’DAN GELEN TURİST SAYISI ARTMAZSA RUS PAZARI TURİZMDEKİ AÇIĞI KAPATAMAZ

Sosyal Medyada Paylaş:
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, birliğin geleneksel buluşmasında ve gazetecilere yaptığı açıklamada sektörün durumu ve çözüm önerileri ile ilgili konuştu.

Bayındır, Avrupa’dan gelen turist sayısının artmaması halinde, Ortadoğu ve Rusya’dan kaydedilecek artışların aradaki farkı kapatmasının mümkün olmayacağını dile getirdi.

Bayındır’ın açıklamasından satır başları

 • Turizmde geçen yıla göre daha pozitif bir dönem içindeyiz ancak arzu ettiğimiz günleri henüz yakalayamadık.
 • Durma noktasına gelen ya da oldukça düşüş gösteren kaynak pazarlarımız, özellikle iş ve kongre turizmindeki kayıp, dolulukların artmasına rağmen gelirlerimizin azalması öncelikli sıkıntılarımız.
 • Turist sayısı artsa da gelirlerde düşüş var, İstanbul hala Avrupa’daki en ucuz destinasyon.
 • Özellikle kongre ve kruvaziyer turizminde ana pazarımız konumundaki Avrupa’ya özel önem verilmeli. Avrupa’dan gelen turist sayısı artmazsa Ortadoğu ve Rusya’dan kaydedilecek artışların aradaki farkı kapatması mümkün değil.
 • Almanya ile gerginlik öncesinde Almanya’dan gelen turist sayısı zaten çok kötüleşmişti. Almanya’dan Türkiye’ye gelenler ağırlıklı olarak bu ülkede yaşamakta olan ve daha düşük gelir grubundan Çek, Slovak ve Hırvatlar ile bu ülkede çalışan Türklerdi.
 • Almanya- Türkiye

  Kongre turizminde ilk 20’de olan Türkiye 2016’da konumunu kaybederek ilk 50 içinde yer bulamadı, eski seviyeye dönülmesi hiçbir olumsuzluk olmaması durumunda en az 3-4 yıl sürer.

 • Kongre turizmi için Türkiye’ye gelecek şirket veya kurumların, kongre harcamalarına KDV’den muafiyeti getirilmeli.
 • 2015’te İstanbul’a uğrayan gemi sayısı 345 iken, 2016’da 56’ya; gelen yolcu sayısı ise 600.000’den 44.000’e geriledi. İstanbul’un acilen limana ihtiyacı var.
 • Turizm sektöründe tahakkuk eden/edecek SGK ve muhtasar ödemelerinin 2019’a kadar faizsiz olarak ertelenmesi, ödemelerin takip eden yıldan itibaren yapılandırılması sağlanmalı.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli birinci sınıf lokantalar, 3,4,5 yıldızlı oteller ile tatil köylerinin lokantalarında KDV oranı yeniden yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmeli.
  Turizm yatırımlarının sürdürülebilir olarak planlanması için ‘Yatırım Teşvik Sistemi’ revize edilmeli.
 • Destekler coğrafi bölge belirtilmeksizin tüm ülkeyi kapsamalı, uçaklara uygulanan teşvik sistemi Türkiye’ye otobüsle turist getiren acentelere da sağlanmalı.
 • Yurtdışı online rezervasyon sitelerinin komisyonları için ödenen KDV yüzde 8’e düşürülmeli; Booking.com sitesinin erişim engeli konusu çözüme kavuşturulmalı.sputnik /fotograf AFP.

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir