Anasayfa » EDİTÖR » SELÇUK MERAL- SON SEZON ………YANDIK AHALİ

SELÇUK MERAL- SON SEZON ………YANDIK AHALİ

Sosyal Medyada Paylaş:

 

Olamayacak her şey oldu…..

Deniz Baykal’ın ve MHP MYK’sının videoları patladı, Arapları bir bahar havası sardı, Kaddafi canlı yayında sürek avında yakalandı,  Ergenekon ve Balyoz senaryoları yazıldı, çizildi oynandı, Habur’da halay moda oldu, sonrasında çözülen süreçler ürettik,  T.C. ,  logo ve tabelalardan silindi, Esad Esed oldu, Ruslar , Gürcülerden sonra Ukrayna’ya da girişti, kutular değerlendi,montaj, sontaj dediklerine geldik, Türkçe Olimpiyatları süresiz Türkiye’den ihraç edildi, arka arkaya seçimlendik, , petrol Dolar cinsinden 130’lardan 30’ların altına düştü, sözde İslam devleti adında koskoca bir cani ordusu türetildi, islamofobia aldı başını yürüdü, PKK yurt içi, yurtdışı demeden  şubeleşti, Suriye’nin yüzde 10’u bize taşındı ,ama bitmedi…., G-20 ile tarihinin en başarılı organisazyonunun yaptık, çok güvenli ülke olduk, tam ekmeğini yiyeceğiz, sanki bizim burda sözleşmişler gibi arka arkaya patır patır patladık, hendeklere düştük, Paris’te kadın erkek demeden milleti taradılar, fırtına öbüslerinin adını Türkiye’de herkes öğrendi, Fatih’in torunları olarak tankla topla mahalleleri kuşattık, Rus uçağı Yunan uçağına özendi, 17 saniye bilerek bilmeyerek sınırımızı ihlal etti, biz Suriyeliye yapmadığımızı, Yunan’a çakmadığımızı Ruslara salladık, düşürülen uçağın pilotu paraşütüyle gitti gitti gitti, bir Türk gönüllünün silahından çıkan mermiye hedef oldu, Putin henüz fark edemediyse de  öz be öz Rusların 4.5 milyon’luk kısmının özgürlüğünü sildi attı, mutluluğunu yasakladı, bu arada İsrail ile az kaldı barışdık barışacağız…………………..

Benim diyen filmde olamayacak her şey oldu ve ağır bir krizin içine attılar ahaliyi.

Kimilerimiz gölgelerine saklansa da, körebe düştü bir kere peşimize. Zaman daraldıkça da şaşkınlığımız, çaresizliğimiz ışığa tutulmuş bir güvercin misali ve kahve fincanındaki telvede geleceğimize dair daha çok ipucu bulabilir noktadayız.

 

Ve üzülerek söylemeliyiz ki son sezon olma ihtimali belirdi birçok turizmciye.

Peki ne yapmalı ?

Acilen kamuoyu ile iletişimimizi lehimize çevirmeliyiz, çünkü kamuoyu ile ilişkimiz tamamen aleyhimize, genel anlamda krizin sadece birkaç otel sahibini etkileyeceği sanılıyor. Ve etkilenecekse de turizm çalışanlarının bir elinin yağda, bir elinin balda olduğu, nerde gece orda sabah bir hayat sürdükleri düşünülerek onlara oh bile çekiliyor. Hatta “Düştünüz mü şimdi elimize” diye seviniliyor bile.  Halbuki aynı kamuoyu otomotiv sektörü dara düştüğünde endişeleniyor ki turizm sektörü dara düştüğünde Türkiye bırak endişelenmeyi tir tir titremeli.

Ama anlatamıyoruz ki herkes son derece rahat.

 

Bizim acilen sevgi, saygı ve samimiyet ile  kamuoyu oluşturmamız şart.

 

Kamuoyu ile sempati yaratmalı, sevgi üretmeli ve saygın kalarak, samimiyet kurabilmeliyiz.

 

Türk Turizm sektörü acil olarak kendi kamuoyunu yaratmalı ve yönetebilmeli. Türk insanı turizmin ne olduğunu, ne olmadıgını öğrenmeli ve bu Türkoğlu

Türk sektörü desteklemeli.

Kamuoyu turizmin ne olduğunu bilmiyor. Halbuki Bakkal Osman Abi’nin İzmit’ten kalkıp Cuma için İstanbul Eyüp Camisi’ne gitmesi bile turizm. Turizm sadece ‘cıbıldakların’ geldiği gittiği, yararlandığı bir sektör değil. Turizm bence Türkiye ‘nin en önemli üç sektöründen biri.  Lütfen eknomik verileri inceleyin.

 

Rakamlar bariz ortada olmasına rağmen  kriz bize müstehakmış gibi teneke bağlayacaklar neredeyse.

 

Turizm bu memleketin belki de yegâne can simidi.

 

Yine de umudumuzu koruyarak tüm turizm ahalisi olarak çabalamaktayız. Baksanıza olamayacak her şey olurken bizim milli takım bile 7 bilinmeyenli denklemi çözerek tüm olasıkların lehine işlemesiyle, düşeş attı ve eleme gruplarında en iyi 3. olarak Avrupa Şampiyonası’na direkt gidiyor, bakarsınız bir sabah uyanırız ve barışmasını istediğimiz herkes barışır.

 

Ne de olsa olamayacak her şey olmakta………….

Ama Ağustos’ta da kar yağarsa artık bilmem……….

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

SELÇUK MERAL- AMACINIZ NE ?

Sosyal Medyada Paylaş:Sevgili meslektaşlarım; Sezonun yarısına ulaştık. Bu ne zaman oldu, daha dün başlamasını bekliyorduk, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir