Anasayfa » EDİTÖR » SELÇUK MERAL -EN YAKIN UZMANA DANIŞIN

SELÇUK MERAL -EN YAKIN UZMANA DANIŞIN

Sosyal Medyada Paylaş:

Alışmış olduğumuz tüm kuralların aksine gelişen bir dönemden geçiyor ve onunla nasıl baş edeceğimizi belirlemeye çalışıyoruz.

Hadi, yeri gelmişken itiraf da edelim,  baş etmek derken,  herkes bir mucizenin ya da bir mucize ilacın peşinde…

Bu arada bazılarımız, karanlığa bazılarımız aydınlığa kızıyor, bazılarımız hatada, bazılarımız yapanda, bazılarımız kaçan da takılıp kalmış durumda, bazılarımız ise kimliğinden ödün vermeye kadar götürdü işi.

Ve yine bazılarımız her zamankinden daha ilginç olması gerektiğinin farkında.

Kimimiz yeni fırsatlar araştırıyor, kimimiz gözünün önündekini göremiyor. Şaşkınlık arttıkça tavuk misali sağa sola, plansız programsız kaçışıyoruz.

Ne yapacağımızın cevabı için herkes kafa patlatıyor, ama elde edilen sonuç tartışılır olmasının ötesine geçmek üzere, çok ve akıllı çalışmak gerektiğini yok sayarak veya öyle yaptığımızı, ama işe yaramadığını var sayarak mucizenin hayalindeyiz.

Şikayet etsek bir türlü, sussak bin türlü halde aynaya bakıyoruz. Hâlbuki kafa patlatsan da, boş bakan aç kalır, mucize bekleyen ilaçsız kalır.

“Ne yapmalı kimlere gitmeli, ah o dopdolu kafayı nerelere vurmalı” diye mırıldanmadan edemiyorum.

Öyleyse en basitinde ve özetinde Türk Turizm’inde ne olmamalı, ona bakalım.

 

  • Türk misafirperverliği kaybedilmemeli, kaybedenler acil damarlarındaki o asil kandan faydalanmalı
  • Kurumsallığa sahip çıkmalı, plan program dahilinde kalınarak tavuk koşuşturmasına özeninmemeli
  • Taasarruf yapacağız derken her anlamda ucuzlanılmamalı, karakter, insan, söz, kalite ve çevre korunmalı.
  • Her nevi iletişim güçlendirilmeli, gölgenize bile selam vermeli, hal hatır sormalı
  • Takımınızı korumalı, takımınız yoksa oluşturmalı
  • İlginç olmalı, garip değil, cesur olabilmeli, ama aptal değil
  • Kim olursanız olun, huysuz, tembel, sinirli, yalancı, korkak ve somurtkan olduğunuzda Şirinler Köyü’nde bile çekilmeyeceğiniz unutulmamalı !

Bu basit ve özet ‘Olmamalı’ listesinde hemfikir isek, turizm için konuşabiliriz, yok eğer olmuyorsa zorlamayın en kısa zamanda üçüne beşine bakmayın, ……………………. en yakın uzmana danışın.

O vakte kadar da bir ilaç kullanmayın .

 

 

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

SELÇUK MERAL – LÜTFEN TEKRAR DENEYİN !

Sosyal Medyada Paylaş:Sevgili Meslektaşlarım; Kapağımıza bir kez daha dikkatli bakmanızı rica ediyorum, yaşadıklarımızın özeti orada. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir